یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
نمایش محتوا نام صفحه
مهمان نام کاربر
نام صفحه
کارآفرینان در شرایط نامطلوب اقتصادی بهتر می‌توانند بر مشکلات جامعه تمرکز کنند

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در شرایط نامطلوب اقتصادی بیشتر و بهتر می‌توان بر مشکلات واقعی جامعه تمرکز کرد.


معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در شرایط نامطلوب اقتصادی بیشتر و بهتر می‌توان بر مشکلات واقعی جامعه تمرکز و راه حلی منطقی با دریافت هزینه‌ای منصفانه ارائه کرد..

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی درباره نحوه کارآفرینی در شرایط نامطلوب اقتصادی گفت: کلمه کارآفرینی (Entrepreneurship) در زمان‌های مختلف تعاریف مختلفی داشته است که این تعاریف متناسب با رشد اقتصادی تغییر کرده است. کارآفرینی در برهه‌ای از زمان به معنای ایجاد شغل بوده و امروزه به معنای خلق ارزش تلقی می‌شود.

وی افزود: به‌وضوح می‌توان دریافت که تعریف این کلمه متناسب با شرایط اقتصادی حاکم بر یک جامعه بیان شده و می‌توان نتیجه گرفت که در جامعه امروز ما الزامی به استفاده از آخرین تعریف آن نیست. ممکن است امروز شرایط  کشور ایجاد شغل و ریسک‌پذیری را کارآفرینی تلقی کند و به احتمال زیاد در آینده تعریف ما از کارآفرینی با توجه به شرایط اقتصادی جامعه تعریفی متفاوت‌تر از آنچه در دنیا مرسوم است، باشد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: کشورهایی که در حال حاضر در رتبه برتر اقتصاد و نوآوری در دنیا هستند را وقتی بررسی می‌کنید، متوجه یک نکته مهم می‌شوید و آن سرمایه‌گذاری بر روی اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری است. حال این سوال مطرح می‌شود که اکوسیستم چه تاثیری بر روی اقتصاد دارد؟ یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی توسعه اقتصادی تقویت اکوسسیستم‌های کارآفرینی و نوآوری است.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه حاصل کارآفرینی تولد کسب‌وکارهای خرد، کوچک و متوسط است، گفت: معمولاً در اکثر کشورهایی که اقتصاد پیشرفته‌ای دارند، بیش از ۹۰ درصد آمار کسب‌وکارهای اقتصاد ملی به کارآفرینی بخش خصوصی مربوط می‌شود. این کسب‌وکارها با سرمایه بخش خصوصی ایجاد می‌شوند و اولین برآیند راه‌اندازی آنها، پس از مراحل رشد و پایداری، ایجاد اشتغال در شرایط حداقلی برای موسسان آن و در شرایط مطلوب به ده‌ها نفر نیروی کار دیگر است.

وی بیان کرد: اگر اختراعات ثبت شده را اولین گام و موتور محرک یک جامعه نوآور و فناور دانش‌محور بدانیم، آمارها نشان می‌دهد که تعداد اختراعات ثبت شده توسط کسب‌وکارهای خرد، کوچک و متوسط حدود ۳ برابر تعداد اختراعات ثبت شده بخش خدمات عمومی(دولتی) و کسب‌وکارهای بزرگ است. اینکه افراد در یک شرایط اقتصادی نامطلوب شروع بکار می‌کنند دلیل بر عدم موفقیت آنها در کسب‌وکار نیست.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: تجربه نشان می‌دهد که موفق‌ترین کسب‌وکارها، دارای ایده‌ای هستند که مستقیماً به حل یک مشکل واقعی جامعه در ازای دریافت هزینه‌ای منطقی و معقول می‌پردازند، بنابراین می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که در شرایط نامطلوب اقتصادی بیشتر و بهتر می‌توان بر مشکلات واقعی جامعه تمرکز و راه حلی منطقی با دریافت هزینه‌ای منصفانه برای آن ارائه کرد.

دهقانی فیروزآبادی مجموعه عوامل دانشی در راه اندازی کسب‌وکار را ضامن موفقیت کارآفرینان دانست و گفت: این دانش عمدتاً یک دانش ضمنی است و بایستی در شرایط واقعی کسب و به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش سالانه موسسه توسعه جهانی کارآفرینی (GEDI)، که به عنوان گزارش شاخص جهانی کارآفرینی ۲۰۱۸ (GEI Report ۲۰۱۸ )منتشر شده، کشور ایران دارای رتبه ۷۲ بین ۱۳۷ کشوری است که این ارزیابی روی آنها صورت گرفته است. بر اساس داده‌های منتشر شده، بدترین وضعیت شاخص‌های ده‌گانه اندازه‌گیری شده مربوط به پذیرش ریسک (۱%) و درک فرصت (۱۰%) بوده که به وضوح بر اهمیت آموزش و انتقال دانش کارآفرینی و همچنین لزوم اقدامی حمایتگرانه و جامع از سوی بخش‌های حمایت کننده اکوسیستم کارآفرینی را مورد تاکید قرار می‌دهد.

 

منبع: خبرگزاری آنا
نوع مطلب: خبر، اطلاعیه و مطلب مهم
شناسه مطلب: 128
اهمیت: عادی
مجوز انتشار: دارد
تاریخ ایجاد: یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
تاریخ آخرین ویرایش: یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
حوزه (های) مرتبط: پارک علم و فناوری,
شمارنده: 17