جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
نمایش محتوا نام صفحه
مهمان نام کاربر
نام صفحه
عملکرد سال 96

عملکرد پارک علم و فناوری در سال 1396


خلاصه طرح و برنامه های سال 1396پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

اسناد بالادستی مورد استفاده در تدوین طرح و برنامه سال 1396 پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

    ضرورت کارآفرینی برای تبدیل ایده و دانش به ثروت، در سند چشم‌انداز بیست‌ساله نظام و برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه همواره مورد توجه ویژه بوده است. با توجه به چالش موجود کشور در زمینه ایجاد اشتغال و کارآفرینی، حمایت از تاسیس کسب‌ و کارهای نوپا به ‌ویژه در حوزه فناوری‌های جدید، جزو اولویت‌های برنامه‌ریزی سیاست‌گذاران دولتی می باشد.  با بررسی تجربیات مشابه در کشورهای پیشرفته، محدودیت‌های موجود در مراکز رشد دانشگاهی و پارک‌های علم و فناوری دولتی، ضرورت ایجاد و راه‌اندازی مراکز رشد و پارک های علم و فناوری خصوصی برای تحقق اهداف ذکر شده  بویژه توسعه زیست بوم کارآفرینی و فناوری در کشور بیش از پیش می باشد.

    صاحبان ایده و کارآفرینان برای پرورش ایده و محصول خود به فضای فیزیکی، فکری، فرهنگی و حمایت مالی نیاز دارند تا بتوانند ایده های اولیه خود را به محصول قابل ارائه در بازار تبدیل نمایند. در این مسیر طولانی و گاه دشوار ، کارآفرینان با موانع بسیاری روبرو خواهند شد. تلاش های مختلفی از سوی دولت به اقتضای فضای فکری حاکم بر جامعه از سال های گذشته تا به امروز در قالب ایجاد مراکز رشد دانشگاهی، پارک های علم و فناوری و انجام شده و گاه  نتایج بسیار خوبی نیز در برداشته است. در این بین برخی دانشگاه های بزرگ کشور اقدام به راه اندازی مراکز رشد، شتابدهنده و پارک های علمی و فنآوری نموده اند که این مراکز با تاکید مسئولان کشور به سرعت در حال گسترش است. دانشگاه آزاد اسلامی  نیز با در اختیار داشتن منابع مالی و گستره جغرافیایی وسیع در سطح کشور در این مسیر گام برداشته است ، هر چند که به لحاظ زمان راه اندازی دیرتر از برخی دانشگاه های معتبر کشور به این عرصه وارد شده اما به دلیل در اختیار داشتن ظرفیت های منحصر به فرد می تواند به سرعت جایگاه واقعی خود را در اقتصاد دانش بنیان و کارآفرینی براساس فناوری های جدید به دست آورد. وجود مزیت های منحصر بفرد در دانشگاه آزاد اسلامی همچون، پراکندگی و گستردگی واحدهای دانشگاهی، تعداد قابل توجه دانشجویان، دانش آموختگان و اعضای هیات علمی، تعدد مراکز رشد، وجود واحدهای بین المللی برای ورود به بازارهای جهانی، در اختیار داشتن صندوق پژوهش، فناوری و سرمایه گذاری خطر پذیر غیردولتی، نبود منع همکاری برای ورود سرمایه گذران خصوصی با توجه به غیر دولتی بودن، وجود شرکت تجاری سازی برای همکاری با بخش خصوصی (حذف دیوان سالاری)، تصمیم گیری سریع با توجه به چابک بودن نظام مدیریتی و گرفتن اولین مجوز پارک غیر دولتی با اختیار داشتن سهام در شرکت ها، دال بر این مدعاست.

 عوامل و زمینه های موثر در تدوین برنامه سال 1396 پارک علم و فناوری دانشگاه آزاداسلامی

  1. سیاست های اقتصاد مقاومتی

     اجراي بنـدهای 1، 2، 3، 11، 12 ، 20 و 24  از بندهاى 24 گانه سياسـتهاي كلي اقتصاد مقاومتـي ابلاغی مقام معظم رهبري مبنی بر"ابعاد اقتصاد مقاومتي وگفتمان سازي آن به ويژه در محيطهاي علمي، آموزشي و رسانه اي تبيين و به گفتمان فراگير و رايج ملي تبديل شود." دانشگاه آزاد اسلامی برای برنامه ریزی سال 1396 پارک علم و فنآوری که امروزه اصلی ترین بخش تولید و اشتغال در دنیا هستند، اقدام به ارائه پیشنهادهای خود کرده است. اميد اسـت اين اقدامات گامى بلند در برای سياست هاى ابلاغى باشد(پیوست شماره یک).

 

  1.  چالش های آینده‌ پژوهی ایران 1396

     آینده‌ پژوهی ایران عنوان پژوهش سالانه‌ای است که از سال ۱۳۹۳ توسط آینده ‌بان تهیه و در ابتدای هر سال منتشر می شود «آینده‌ بان» مجموعه‌ای غیردولتی و غیرانتفاعی است که قصد دارد تا با ایجاد پیوند بین پژوهش‌های علمی از یک ‌سو و ظرفیت‌های امروز و فردای جامعه ایران از سوی دیگر، نگاه خردمندانه به آینده را وارد فضای عمومی کند.

     مسائل اصلی و سناریوهای پیش روی ایران در سال آینده با انجام پژوهش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» مشخص شدند. بر این اساس، سه مسئله «ضرورت اصلاحات ساختاری اقتصادی»، «بحران تامین آب» و «بیکاری» در صدر مسائل اصلی و سناریوهای پیش روی ایران در سال 1396 قرار گرفته اند. مسائل ایران در سال ۱۳۹۶ با بهره‌گیری از هفت مسیر شناسایی و با نظر خبرگان اولویت ‌بندی شد. در نهایت ۱۰۰ مسئله ایران به ترتیب اولویت(پیوست شماره دو) اعلام گردید. برخی از این چالش ها به طور مستقیم با آموزش عالی مرتبط است.

    پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه طرح و برنامه سال 1396 بطور مستقیم در مسائل زیر که جزو چالشهای ایران در سال 1396 است، تاثیر گذار خواهد بود:

  1. بیکاری؛
  2. رکود / رونق اقتصادی؛
  3. سرمایه گذاری اقتصادی داخلی و خارجی؛
  4. توسعه انفجاری بازار فناوری اطلاعات؛
  5. ضرورت توسعه نوآوری و فعالیتهای دانش بنیان؛
  6. مسائل دانشگاه آزاد اسلامی و
  7. تقابل کسب و کارهای نوپا و سنتی.

 

  1. طرح مطالعات مراکز تحقیقاتی برتر دنیا

   از جمله عوامل موثر در تدوین طرح و برنامه پارک علم و فنآوری  بررسی طرح مطالعات مراکز تحقیقاتی برتر دنیا، حوزه های تحقیقاتی برتر، حوزه های پژوهشی دانشمندان برتر دنیا، حوزه های فعالیت صنایع و شرکت های برتر در سال های اخیر، مشاغل پردرآمد امروز و آینده و همچنین بررسی حوزه های پژوهشی دانشگاه های برتر دنیا، پژوهشکده های برتر کشور و تعیین ظرفیت های صنعتی بالقوه شهرستان های کشور، بوده است(پیوست شماره سه).

      لذا با توجه به موارد سه گانه فوق الذکر یعنی سیاستهای اقتصاد مقاومتی ، آینده پژوهی ایران سال 1396 و طرح مطالعات مراکز تحقیقاتی برتر دنیا و همچنین سیاستهای ابلاغی هیات موسس و هیات امنای دانشگاه،  پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی طرح و برنامه های سال 1396 خود را تنظیم نمود. که به تفصیل در ادامه شرح داده شده است.

 

رویداد های سال 1396 در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

    با توجه به نامگذاری سال 1396 و با عنایت به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه علمی، پژوهشی و رسالت کارآفرینی ، پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در برای حمایت از شرکت های فناور، صاحبان  ایده و کارآفرینان کشور، اقدام به تدوین برنامه و هدف گذاری  برای سال 1396  نموده است. برنامه ریزی تحقق رویداد های سال 1396 پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در چهار سر فصل انجام شده که در جدول شماره یک معرفی می شود.

جدول شماره1 سرفصل و جزئیات رویداد های سال 1396 پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

سر فصل رویدادها

جزئیات برنامه

جذب و توسعه

افتتاح پنج پردیس رشد و شتاب دهنده تخصصی

استقرار 150 شرکت در پردیس های پارک علم و فناوری

استقرار 80 شرکت و صاحب ایده فناور در ساختمان  شماره 2 پارک

استقرار 110 شرکت و صاحب ایده فناور در ساختمان  شماره 3 پارک

عقد قرارداد با شرکت های مستقر

راه اندازی سامانه ارزیابی شرکت های دانش بنیان

راه اندازی مرکز اعتبار ستجی و رتبه بندی فنی و بازار شرکت ها

راه اندازی واحد توسعه بازار بین المللی

ایجاد دفتر نمایندگی در پارک اسکولکوا روسیه، امارات و سوئد برای ورود به بازار های بین المللی المللی

آموزش

تربیت نیروی کارآفرین (Mentors)

برگزاری کارگاههای آموزشی تخصصی

ارائه خدمات تجاری سازی

برگزاری رویداد های کارآفرینی در سطح استانی و ملی

ایجاد شبکه و بانک اطلاعاتی از شرکت های مستقر در مراکز رشد

تدوین GIS   امکان سنجی  و شناسایی توانمندیهای بالقوه هر استان

 

راه اندازی رسانه تخصصی در زمینه اقتصاد دانش بنیان

افزایش دامنه  خدمات پارک

مشارکت و حضور فعال در رویدادهای بین المللی

ارایه خدمات مالی

راه اندازی صندوق سرمایه گذاری با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی

ارایه تسهیلات مالی به شرکت های متقاضی

راه اندازی شتابدهنده های تخصصی با مشارکت بخش خصوصی

 
نوع مطلب: سند / گزارش / شناسنامه
شناسه مطلب: 34
اهمیت: عادی
مجوز انتشار: دارد
تاریخ ایجاد: شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶
تاریخ آخرین ویرایش: شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶
حوزه (های) مرتبط: پارک علم و فناوری,
شمارنده: 934