جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸
نمایش محتوا نام صفحه
مهمان نام کاربر
نام صفحه
فن بازار Technology Transfer -TT

تعاریف مربوط به فن بازار و تاریخچه آن


فن بازار
به معنای بازار فناوری، یعنی محلی برای مبادلات تکنولوژی است. در بازار فناوری، فن‌بازارها نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات تکنولوژی به «عرضه‌کنندگان»، «متقاضیان»، «کارآفرینان» و «سرمایه‌گذاران» را دارند. ضمن اینکه به ارائه مشاوره در خصوص مراحل انتقال تکنولوژی نیز می‌پردازد.

تاریخچه فن بازار
تولد فن‌بازارها به یک دهه قبل (دهه ۱۹۹۰) و کشورهای شرق آسیا برمی‌گردد. کشورهایی چون «ژاپن»، «چین» و «هنگ کنگ» که خود تولیدکننده تکنولوژی نبودند و بیشتر از استراتژی انتقال تکنولوژی استفاده می‌کردند، برای سامان‌دهی به جریان انتقال تکنولوژی در کشورشان دست به ایجاد ساختارهایی زدند که بعداً به نام Technomarket یا technomart معروف شدند.

نمونه‌ای از مهم‌ترین فن‌بازارها درحال حاضر عبارت‌اند از:
فن بازار آسیا و اقیانوسیه (APCTT)، مستقر در هلی نو
فن بازارYet 2 در آمریکا
فن بازار هنگ کنگ
 

ماموریت فن بازار
ظرایف موجود در انتقال تکنولوژی لزوم ایجاد اطلاع‌رسانی صحیح، مشاوره و استانداردسازی مبادلات را بوجود آورد، که این نقش توسط فن‌بازارها ایفا می‌شود. در اصل فن‌بازار در نقش یک واسطهٔ حرفه‌ای در سطوح مختلف در کنار عرضه‌کنندگان (دانشگاه‌ها، پژوهش‌گاه‌ها و واحدهای تحقیق و توسعهٔ صنایع) و متقاضیان تکنولوژی (صنایع بزرگ، بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، سرمایه‌گذاران و حتی دانشگاه‌ها) خواهد بود. با این تعریف می‌توان گفت فن‌بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات تکنولوژی است.

در این بازار، فروشندگان تکنولوژی فرصت می‌یابند تا ایده‌ها و تکنولوژی‌های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن‌ها اقدام به بازاریابی نمایند. از طرفی این امکان نیز وجود دارد که متقاضیان تکنولوژی نیز تقاضاهای خود را مطرح نموده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه‌ها داشته باشد.

انواع فن بازارها
فن بازارها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:
فن‌بازار اطلاعات: در فن‌بازار اطلاعات، تنها اطلاعات تکنولوژی به مخاطبان عرضه می‌شود. در واقع همان‌طور که وقتی به یک بنگاه معاملات مسکن مراجعه می‌کنید، اطلاعات کاملی در مورد مسکن قابل خرید یا فروش با تمام ویژگی‌هایش می‌بابید، در فن‌بازار اطلاعات هم می‌توانید از تکنولوژی‌های قابل خرید و فروش مطلع شوید.
فن‌بازار مشاوره: این گونه فن‌بازارها به طرفین معامله انتقال تکنولوژی مشاوره‌های فنی، حقوقی و بازار می‌دهند تا به بهترین شکل منافع طرفین تأمین شود.
فن‌بازار ترکیبی: که هر دو وظیفه بالا را هم‌زمان انجام می‌دهد.

 
نوع مطلب: سند / گزارش / شناسنامه
شناسه مطلب: 44
اهمیت: عادی
مجوز انتشار: دارد
تاریخ ایجاد: دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶
تاریخ آخرین ویرایش: دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶
حوزه (های) مرتبط: پارک علم و فناوری,
شمارنده: 1039